Idea vlčat

Co je “idea” vlčat? Jsou to hodnoty, na kterých nám záleží. Nejen v naší družině nebo na chlumeckém středisku, ale v rámci celého skautského hnutí. Ideu tvoří slib, zákon, heslo a denní příkaz. Aktivity, které ve skautu děláme, se mohou krýt s tím, co děti dělají i v jiných kroužcích. Ale to, co nás odlišuje, je že ve vlčáckém oddíle nám nejde jen o konkrétní praktické dovednosti či znalosti, ale o to, aby se kluci s ideou ztotožnili, přijali ji za svoji a snažili se ji naplňovat.

Zákon
Vlče mluví pravdu, dodržuje pravidla, pomáhá druhým, překonává samo sebe, pečuje o sebe a své okolí.

Slib
Slibuji, že se budu snažit chovat podle zákona vlčat a spolu s ostatními hledat nejvyšší Pravdu a Lásku. (Dobrovolně lze doplnit K tomu mi dopomáhej Bůh).

Poznámka: Skauting je celosvětové hnutí. Pojem nejvyšší Pravdy a Lásky je součástí celosvětové skautské ideje. V mnoha zemích si tyto pojmy spojují s Bohem. Naše společnost je většinově sekulární a Pravdou a Láskou se nezřídka rozumí ušlechtilé hodnoty, obecné dobro.

Denní příkaz
Buď lepší dnes než včera!

Konej dobro.

Více si i ideji vlčat můžete přečíst například zde: https://krizovatka.skaut.cz/svetlusky-zabicky-vlcata/ideavas .